DSCN1330HD

Výstava v Českém centru, Milano, Itálie

 

Výstava v Českém centru má název Maratónci (Maratoneti). Tento titul odkazuje k hlavním exponátům, jimiž je kolekce šestnácti figur z papírového sendviče, představujících běžící postavy v životní velikosti. Ivan Komárek se inspiroval přímo při pobytu v řecké Olympii, místě, které oslavovalo krásu těla i ducha. Vytvořil sochy, které jsou nejen poctou olympijské tradici, ale zároveň odkazují i na téma, jímž se celou svoji uměleckou tvorbu zabývá – je jím zobrazení lidského těla. Zároveň mu maraton symbolizuje i dlouhou, kontinuální a nesnadnou cestu, kterou je nutné projít k dosažení cíle, ať je to ve sportu či v uměleckém nebo jakémkoli jiném lidském úsilí.

Pro tvorbu Ivana Komárka jsou základním kamenem kresby. Vznikají spontánně, každodenně, rychlou precizní linkou zachycují okamžité nápady. Často jsou podkladem pro další dílo, předlohou pro grafiku nebo obraz, jsou však i samostatným artefaktem, který vypovídá o šíři témat v Komárkově tvorbě i o jeho výtvarné bravuře. Ústřední téma je lidská figura v prostoru, vztah ženy a muže, vzájemné odvěké jiskření mezi dvěma póly. Pro výstavu Ivan Komárek vybral 72 kreseb z několika posledních let.

Vystavenou kolekci doplňují drobné objekty z polystyrénu, plexiskla a obalové papíroviny. Ty ukazují, že ke Komárkově tvorbě patří i hravost, fantazie a také záliba v neobvyklých materiálech.Tato drobná díla jsou nedílnou součástí Komárkovy tvorby, mají jeho rukopis, lehkost a přesvědčivost, a ukazují šíři představivosti a nápaditosti, která je k výjimečnému umění potřebná.

 

Adresa, Via G. B. Morgagni 20, Milano

Vernisáž 4. prosince 2012 v 19.00, výstava je otevřena od 5. prosince 2012 do 4. ledna 2013

  • Pondělí, středa, pátek od 9 do 18 hodin
  • Úterý a čtvrtek od 9 do 19 hodin
  • Zavřeno o svátcích 25., 26. a 31. prosince

 

Milano

Comments are closed.