komarek_05

Ekecheiria – Svatý mír v Galerii Uffo

Trutnov – Nahé běžící papírové postavy Ivana Komárka, napětí pohybu velkoformátových kreseb Jiřího Sozanského, antická olympijská sportoviště a deníky z Řecka Davida Vávry, antičtí sportovci na dvanáctimetrovém papíře Charbela Ackermana, boxer Mike Tyson se psem Tysonem Pauliny Skavove a fotografie z řecké pouti Olgy Sozanské.

To jsou výsledky výstavního projektu Ekecheiria – Svatý mír, který byl včera večer zahájen vernisáží v Galerii Uffo. Tomu předcházela práce významných umělců v ateliérech v minulém roce a jejich cesta do Řecka, kde hledali antický ideál harmonie těla i ducha. Téma vzniklo před rokem na schůzce ředitele Uffa Libora Kasíka s umělci. Jak se shodují výtvarníci, hlavní hnací silou projektu se stal malíř a sochař Sozanský, který je známý jako vyznavač boxu.

.
Galerií Uffo probíhá patnáct nahých postav vytvořených Ivanem Komárkem.

 

„Box je nejen sport, který slouží k obraně, ale je v něm také obsažen pohyb. Ta myšlenka propojit sport s uměním se mi zdá nosná. Domnívám se, že tato dvě odvětví si mají co říci,“ řekl. Box je blízký rovněž malíři a sochaři Ivanu Komárkovi. „Zatímco na škole se chtěli všichni vyhnout vojně, my jsme chodili boxovat do tělocvičny,“ tvrdí.Jeho běžci, kterých je patnáct, byli vyřezáni z vrstveného kartonu. „V Řecku mě zaujalo, jak nazí muži, pouze natření olivovým olejem, běželi dvě stě metrů tam a zpět s velkým zaujetím,“ dodal umělec.

Jeho postavy symbolizují svou barevností olympiádu a jednotlivé světadíly. „Myslím si, že Komárkovo dílo bylo jako stvořené pro toto prostředí,“ nechal se slyšet Jiří Kotalík, rektor Akademie výtvarného umění v Praze.Velmi důležitým vstupem do uměleckého a sportovního prostředí jsou kresby a záznamy pořízené přímo v Řecku. „Jsou velice autentické a část z nich je ve zvětšené podobě tady vystavena,“ přibližuje rektor. O to se postaral zdatný sportovec, absolvent několika maratonů, Krkonošské 70 v běhu na lyžích, cyklista a architekt David Vávra, který při vernisáži přečetl ukázku z cestovního deníku v Řecku. „Ráno jsem se snažil nasát atmosféru během. Dotýkal jsem se země, kudy důstojně procházeli svobodní občané a utíkali sportovci starověkých her.“


Charbel Ackerman, Olga Sozanská, Jiří Sozanský, Ivan Komárek, Paulina Skavova, Jiří Kotalík, David Vávra.
Ke vzniku projektu primárně vytvořeného pro Galerii Uffo vedl letošní olympijský rok. „Olympijské hry byly ve své době symbolem vycházejícím z antické civilizace, která byla velice všestranná. A byli to právě Řekové, kteří přišli s tím, že je možné soutěžit na poli sportovním i uměleckém. Ideál antiky je prostě věčný,“ myslí si rektor Kotalík. Idea výstavy přivedla ředitele Uffa Kasíka k myšlence, že letošní rok galerie zaměří na spojení kultury těla a ducha.

„Budeme tady mít řadu dalších akcí, jako například boxerské večery. Na podzim u nás vystoupí pohybové divadlo Spitfire Company, které bude v ringu inscenovat boxerské představení a bude k tomu zpívat Lenka Dusilová,“ nastínil. Výstava umělců, kteří reflektují harmonii těla a ducha, potrvá v Galerii Uffo do 28. února.

Comments are closed.